Dzień Bezpiecznego Internetu w końskowolskiej bibliotece

We wtorek 10 lutego 2015 r. obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. Święto to obchodzone jest w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Chodzi głównie o to, by dzieci i młodzież nie były narażone na niebezpieczeństwa w trakcie korzystania z zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz NASK, odpowiedzialne za realizację programu "Safer Internet" w Polsce. Gminna Biblioteka Publiczna w Końskowoli dołączyła się do obchodów i w czasie ferii zimowych 10 i 11 lutego zorganizowała dla dzieci zajęcia z bezpiecznego Internetu. 

Dzieci w wieku 6 - 12 lat oglądały filmy instruktarzowe „Sieciaki” oraz „Netykieta”. Dowiedziały się o podstawowych zasadach bezpiecznego poruszania po sieci, korzystania z portali społecznościowych i czatu. Celem tych zajęć było uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, na jakie mogą natrafić w Internecie, pokazanie jak zachować się w krytycznej sytuacji, do kogo zwrócić o pomoc, jakich danych na swój temat nie wolno podawać oraz to, że nie można ufać osobom znanym tylko z sieci.

 

Dzieci przyjmują świat wirtualny bezkrytycznie. Internet jest dla nich oknem na świat, również na tę część przeznaczoną tylko dla dorosłych. Nieświadome zagrożeń podejmują wiele ryzykownych zachowań, stając się przy tym łatwym celem dla różnego rodzaju nadużyć i manipulacji. I przed tym właśnie poprzez te zajęcia chcieliśmy je ochronić.

(T. D. – Gminna Biblioteka Publiczna w Końskowoli)