Dzień Bezpiecznego Internetu w kazimierskiej bibliotece

Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki - Biblioteka Publiczna włączyła się do akcji Ogólnopolskiego Dnia Bezpiecznego Internetu 2013.
W ramach akcji w Bibliotece w Kazimierzu Dolnym i Filii w Bochotnicy (w miesiącach luty i marzec)  zaplanowano  następujące działania:

 

 

 

 

 

 

 • umieszczenie informacji o podejmowanych inicjatywach na stronie internetowej bibliotek powiatu puławskiego
   
 • pokazy edukacyjnych kreskówek  „Sieciaki” i „Owce w sieci” połączone z pogadanką na temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii
 • wykonanie gazetki ściennej „Serfuję. Respektuję”
   
 • udział w dwóch  konkursach organizowanych przez serwis  sieciaki.pl:  Sieciakowy wojownik, DBI -  ekspertem bezpieczeństwa zostań i Ty!
   
 • zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków i uczniów z klasy pierwszej szkoły podstawowej  –  jak bezpiecznie korzystać z internetu
   
 • stworzenie zakładki do książek dla czytelników zawierającej adresy stron internetowych propagujących bezpieczny internet
   
 • zajęcia komputerowe dla młodzieży: „Moje prawa i obowiązki w internecie” zwieńczone stworzeniem prezentacji multimedialnej

Kilka słów o DBI
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”.
 

 

 

 

 

 

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.

Tematem przewodnim międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu  w 2013 roku są  prawa i obowiązki cyfrowego obywatela. Wszystkie działania są realizowane pod hasłem "Serfuję Respektuję".

Wszelkie informacje o przebiegu Dnia Bezpiecznego Internetu 2013 publikowane są w serwisie www.dbi.pl  oraz www.dzieckowsieci.pl. Dzieci znajdą też informacje o DBI w serwisie www.sieciaki.pl.